شب قدر
157 بازدید
موضوع: اخلاق و عرفان

کجا نشسته ایم و می خواهیم با چه کسی صحبت کنیم.

کسی که فرمود: "تنزل الملائکه والروح" یعنی امشب قرار نیست تو به سابقه ات نگاه کنی. به 70 سال زشتی برگردی. یعنی امشب را جدا کردم. لازم نیست بگویی این 18 روز را هم به غفلت گذراندی. این راز را صاحب امشب پرده گشایی کرد. در روز های غیر از رمضان تو باید منت بکشی که من آمده ام، در میزنم، راهم بدهید، استجابتم کنید، ردم نکنید. اما امشب چه می شنوی و وای به دلی که امشب نلرزد .

در ماه های دیگر تو منت می کشی " سبحان ربی الاعلی و بحمده" " سمع الله لمن حمده" این ها دلیل منت تو است. اما در شب قدر فرمود: من منت می کشم. "تنزل الملائکه" یعنی به سابقه خود نگاه نکن، به رحمت من نگاه کن. به بی آبرویی خود نگاه نکن، به آبرو داری من نگاه کن . به غفلت خود نگاه نکن، به توجه من نگاه کن. در غیر این شب فرمود: "إِنَّ الَّذينَ قالوا رَبُّنَا اللَّهُ ثُمَّ استَقاموا تَتَنَزَّلُ عَلَيهِمُ المَلائِكَةُ" «به یقین کسانی که گفتند: «پروردگار ما خداوند یگانه است!» سپس استقامت کردند، فرشتگان بر آنان نازل می‌شوند.»

برای عده خاصی فرشته ها را می فرستد. آن کسی که راه را غلط رفت، آن "افاک اثیم"، زشتی ها بر او نازل می شود. اما امشب گفت: من آبرو داری می کنم. همه در یک رتبه اند و فرشتگانم را برای همه می فرستم. این راز گشایی را مجروح مظلوم امشب کرد. مظلومی که امام مجتبی علیه‌السلام فرمود: تلخی این صحنه از چشمم نرفت. که حضرت توان نداشت دستش را هم بالا بیاورد. به من فرمود لخته خونی را کنار بزنم و وقتی چشم باز کرد و دست ابن ملجم را بسته دید فرمود: نترس اگر زنده بمانم آزاد هستی.